AUTORIAUS TEISĖS

 

 

Šį ilgą skyrių pradėsiu nuo to, kad pasakysiu jog - man patinka kūrybingi žmonės, tokiais vadinu tik tuos, kurie turi aiškią "savo meno" viziją, jie kuria originalius daiktus, turi savo nuomonę, požiūrį ir niekada nekopijuoja svetimų darbų. Turėti savo viziją - tai yra menas! Nemėgstu žodžio "konkurentas". Tai jau verslo arba "biznio" terminas. Per savo ilgus kūrybos metus sutikau nemažai įdomių žmonių, vieni iš jų įdomūs savo veikla, kiti savo originalumu, treti linksmi ir mėgstantys bei mokantys bendraut, visus juos vertinu ir gerbiu.

 

Kas liečia mano pačios darbus - tikrai nepykite, bet į klausimus "Kaip padarėte? Kur pirkote? Ar rengiate mokamuosius kursus?" neatsakau, nes tikiu kad kiekvienas, kuris nori - gali pasiekti, kiekvienas, kuris ieško - atranda, kiekvienas, kuris mokosi - galu gale išmoksta... Originalus gali būti kiekvienas.

 

Sekanti tema, kurios negaliu nepaliesti - autoriaus teisės. Galbūt tai bus dar kažkam aktualu, kas užsiima vienetiniais darbais, rankdarbiais ir t.t.

 

Pradėsiu nuo to, kad, bet kurio originalaus sukurto gaminio (dirbinio) autorius, turi išskirtines teises į savo kūrinį. Jo teises galima būtų padalinti į: autoriaus turtines ir autoriaus asmenines neturtines teises. 

 

Autoriaus kūrinys negali būti publikuojamas arba eksponuojamas kito autoriaus vardu arba anonimiškai. Tik pats autorius gali spręsti – ar parodyti visuomenei savo kūrinį, ar pasirašyti prie jo, ar publikuoti anonimiškai arba su slapyvardžiu. Autorius taip pat turi teisę neeksponuoti savo kūrino ten, kur jis to nenori.

Turtinės teisės apima įvairius realius įvykius, susijusius su kūriniu – jo rodymą, jo kopijavimą, jo pardavimą ir t.t. Turtines teises autorius gali parduoti kitai organizacijai arba kitam asmeniui. Bet kuriuo atveju kūrinys turi savo autorių ir tik jis gali spręsti, ką galima ir ko negalima daryti su jo kūriniu. Ar galima publikuoti (jeigu tai nuotraukos, leidiniai, knygos, reprodukcijos ir t.t.), kopijuoti, perdaryti, atkurti ir t.t.

 

Yra keli mitai apie kopijavimą ir teises:

 

1 mitas. Jeigu daiktas publikuotas internete – tai reiškia kad galime su juo elgtis kaip norime, pagal savo nuožiūrą.

Klaidinga taip galvoti. Publikavimas (knygoje, žurnale, internete) neatima iš autoriaus teisių į savo gaminį, tos teisės kaip ir anksčiau priklauso autoriui ir tik jis kaip ir anksčiau sprendžia ar galima kopijuoti, perdaryti ir ar skelbti su savo vardu kūrinį. Jeigu originalus gaminys arba papuošalas Jums patiko ir Jūs norėtumėte jį pakartoti, Jūs turėtumėte klausti autoriaus leidimo. 

 

2 mitas. Jei žmogus norėtų, kad jo gaminys nebūtų kartojamas – jis turėjo parašyti apie savo sprendimą ir perspėti visus apie tai. O jei tokio pareiškimo nėra, tai kartoti galima.

Tokia nuomonė – klaidinga. Draudimo kartoti nebuvimas, pagal įstatymą nėra leidimas kam nors kitam kartoti ar kitaip naudoti gaminį.

 

 

Lietuvoje autoriaus teises saugo Lietuvos Autorių Teisių Gynimo Asociacijos Agentūra (LATGA). Šios asociacijos el. svetainėje galima rasti ir labai išsamią LR autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo redakciją, jeigu kam įdomu paskaityti galima čia.

Pats įstatymas yra čia.

 

Tai gi, nenorėdama nieko įžeisti, nei supykdyti paprasčiausiai pareiškiu, jog esu prieš mano darbų kopijavimą, ar pakartojimą. 

 

Ačiū už supratingumą, kantrybę bei dėmesį Smile.